«Права людини і громадянина в історичному просторі». Круглий стіл. ( 29.11.2011 р.)

        Автор у даній статті ставить завдання дати уявлення про  значущість і актуальність документів з прав людини  для забезпечення сучасного захисту прав і свобод людини і ї особистості; сформувати поважне ставлення учнів до прав і свобод людини; закріпити знання  про правовий статус особистості  в Україні; сформувати правову компетентність учнів у частині захисту основних прав  і свобод  особистості, закріплених у документах  з прав людини; формувати громадську позицію; розвивати вміння учнів  прослідковувати причинно-наслідкові зв’язки між історичними подіями.

          «Старість наших батьків – це наша старість». Виховна година.  (01.10.2012 р.)

         Дана методична розробка приурочена  до Міжнародного дня людей похилого віку.Головна мета виховної години розкрити історію запровадження Міжнародного дня людей похилого віку,  виховувати людяність, милосердя, співчуття і шанобливе ставлення до людей похилого віку, узагальнити знання учнів про правила поведінки вдома, в ліцеї, в громадських місцях, прищеплювати навички правильного ставлення до старших, батьків, виявляти піклування про молодших, слабших.

    «Партизанський рух у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. і його значення в патріотичному вихованні  молоді». Конференція. (19.09. 2013 р.).

         Автор методичної розробки завдяки використанні  науково-популярної літератури, кадрів фільмів, спілкування з свідками подій Великої Вітчизняної війни, читання віршів, вивчення та виконання пісень, створення малюнків, плакатів розширити знання  здобувачів освіти про партизанський рух в Україні та в рідному місті, героїв партизанського руху, здобувачам освіти вдалось відкарбувати в їхній пам'яті імена найвідоміших діячів партизанського руху.

  «Покрова Пресвятої Богородиці». Виховна година. (14. 10. 2013 р. ).

       Люди здавна шукали посередників і заступників перед Богом. Саме таким і є в нашій уяві образ Пресвятої Богородиці, яка, ми віримо, якщо її дуже попросити, заступиться і допоможе в важкі хвилини  життя.

       Метою заняття є  ознайомити учнів з особливістю свята Покрови Пресвятої Богородиці, прилучати учнів до цінностей народного життя, традицій рідного краю, розвивати естетичні почуття через знайомство з шедеврами світового мистецтва, виховувати любов до рідної землі, її традицій, вірувань.

«Законодавчий процес». Правовий турнір. (10.12.2013 р.).

        Правовий турнір формує  правову культуру серед здобувачів освіти, активізує інтерес до правознавства, розвиває   уміння використовувати правові знання та навички правомірної поведінки для реалізації своїх прав та обов’язків.

         Захід продовжує  роботу по свідомому засвоєнню учнями правових знань та виробленню стійких переконань у необхідності дотримання своїх прав та обов'язків,  розвивати в учнів уміння орієнтуватися в життєвих ситуаціях, керуватися набутими знаннями у  своїй життєвій практиці.

«Вечори на хуторі поблизу Диканьки». Різдвяна вистава (26.12.2013 р. )

      Захід  був спрямований на те, щоб   залучити здобувачів освіти  до відродження звичаїв та обрядів українського народу, зокрема, обряду колядування під час різдвяних свят; розвитку творчих здібностей та обдарувань вихованців; ознайомити учнів з традиціями, звичаями та обрядами українського народу, що пов’язані Різдвяноворічними святами, розвивати акторські здібності учнів, уміння виразно читати поетичні та прозові твори, виховувати повагу до традицій та обрядової спадщини нашого народу, милосердя, почуття прекрасного.

«Родина, сім’я – невгасаюче вогнище духовності, клітина української нації». Бесіда. (20.01. 2014 р.).

     Даний захід проведено з метою підготовки  учнів до майбутнього сімейного життя, формування  в учнів усвідомлення ідеалу родини, визначення ролі та значення матері для людини, виховання кращих моральних якостей особистості, сприяти зміцненню доброзичливих стосунків між учнями та їхніми батьками, виховування  любові до найдорожчої для кожного з нас родини, сім’ї, історії, традицій своєї сім’ї.

 «В гостях у Кліо». Історичний КВК.  (21.01. 2014  р.).

        Даний захід проведено метою  активізації  пізнавальної діяльності здобувачів освіти, вчитися застосовувати набуті знання в нестандартній ситуації, брати участь в обговоренні історичних питань, розвивати здатність до критичного мислення, підвищувати в учнів інтерес до предмету, навчальної діяльності, розвивати здоровий дух суперництва та співробітництва, берегти пам'ять народу про історичне минуле.

 «Живопис у творчості Т. Шевченка». Інформаційна виховна година.  (17.02.2014 р.)

 Зміст виховного заходу на тему  «Живопис у творчості Т.Шевченка» розкриває творчість Т.Шевченка як живописця в українській історії.  Захід проведено у формі  інформаційної виховної години, під час якого учні мали змогу ознайомитися з творчістю Шевченка, виховати почуття національної самосвідомості  та національної гідності  за свій народ, любов до рідного краю. За допомогою комп’ютерних технологій  під час виховної години використано різну інформацію у вигляді, виставкового матеріалу, презентації  тощо. Викладач для передачі теми використовувала копії  картин «Катерина», «Автопортрет», тощо, проектор  для мультимедійної презентації «Віртуальна галерея. Мистецтво Т. Шевченка».

 «Учасники АТО - їх життя приклад для молоді України». Конференція. ( 23.09.2014 р.)

          Здобувачі освіти ДПТНЗ «Білківський професійний аграрний ліцей», стоячи, щирими оплесками зустрічали підполковника Внутрішньої Служби Правопорядку Збройних Сил України – Мрикала Романа Богдановича - учасника антитерористичної операції на Сході України.
Роман Богданович розповів про високу витримку та професіоналізм бійців 128 окремої гірськопіхотної механізованої бригади із Закарпаття, в складі якої він брав участь в АТО, поділився спогадами про героїчні вчинки молодих хлопців і дівчат, які не залишилися байдужими до долі своєї країни, а вибрали важку роботу – захищати Україну. А також наголосив, що там, на Сході, у людей з’являються зовсім інші життєві цінності: самопожертва, взаємодопомога, а ще невичерпна любов до своєї держави, до своєї нації, яку навіть не передати словами. Роман Богданович закликав усіх присутніх долучатися до волонтерських рухів, мирних акцій не бути байдужими спостерігачами, бо тільки разом, спільними зусиллями ми зможемо перемогти!

 «Міс Історія». Ігрова шоу-програма      (22.10.2014 р.)

 У статті подана ігрова шоу-програма «Міс Історія». Одним із головних досягнень ХХ століть стала абсолютно нова роль жінки у світі. Вона перетворилася на героїню яка керує долею і не лише своєю. За всіх часів і в усіх народів жінка уособлювала затишок родинного вогнища: народження й виховання дітей, збереження родовідних традицій та обрядів, привітність і лад в оселі. Її безмежна любов, ніжність і тепло душі надихали чоловіків на подвиги, наснажували високістю думок поетів і філософів, працьовитістю, героїзмом - князів і воїнів. Та над усе жінка була й залишиться уособленням родинного затишку, своєрідним оберегом духовних цінностей.

В конкурсах програми «Жінки в міфах, легендах, переказах, літературі, історії», «Вгадай історичну особу», «Перлини думки» - учні отримали можливість познайомитися з біографіями: Роксолани, княгині Ольги, Клеопатри, Коко Шанель, Індіри Ганді, Агнес Гонджа Бояджіу ( Мати Терезія), Маргарет Тетчер тощо.

 «Реквієм по безневинним». Усний журнал. ( 24. 11 2014 р.  )

  Усний журнал «Реквієм по безневинним» присвячений вшануванню пам’яті жертв голодомору 1932-1933 рр.

Людина не живе в одному часі, а у трьох часових вимірах: у минулому, сьогоденні та майбутньому. Дорога у майбутнє пролягає через минуле. Треба осмислити власне минуле, зрозуміти його, бо історія повторюється. І коли люди не зроблять сьогодні висновків, то вони будуть ходити по колу. Зараз країна перебуває в процесі національного та історичного самовизначення, наново осмислює події давнього і недавнього минулого, особливо ті, що стали фатальними, трагічними віхами її історії. Питання про визнання Голодомору актом геноциду є для України дуже гострим. Отож, озиратися треба, щоб пам’ятати про кожного, кого тогочасний режим змусив страждати і гинути страшною смертю, не дав розквітнути новим паросткам життя, аби цей гіркий досвід минулого ніколи не повторився.

«Срібна земля – Закарпаття». Виховна година.  (19.11.2014 р.)

Основна мета  заходу ознайомити учнів з визначними місцями рідного краю; формування національної свідомості і людської гідності до рідної землі, свого народу; підвищувати рівень комунікабельності учнів, почуття професійного і самостійного самовизначення; залучити учнів до духовної спадщини свого народу, зацікавити їх вивченням та дослідженням історії свого рідного села або міста, його традицій, звичаїв.

 «Історія – це ліхтар у майбутнє, який світить нам з минулого».  Усний журнал.  (Протокол МК  суспільно-гуманітарної підготовки №  4 від 16.10.2019 р.)

Основна мета заходу - ознайомити учнів з актуальністю вивчення історії, формувати громадянську і загальнокультурну  компетентності знань про свою Батьківщину, виховувати в учнів почуття відповідальності за знання історії нашої країни, історичних фактів, щоб бути захищеним від ідеологічних впливів та історичних непорозумінь.

«Вибух Першої світової війни». П’єса. (Протокол МК  суспільно-гуманітарної підготовки №  4 від 16.10.2019 р.)

        Позакласний захід даної форми відбувався за умов постійної активної взаємодії всіх учнів, передбачав моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне вирішення проблем на основі аналізу ситуації. Драматизація історичних подій Першої світової війни – це один із способів передати історичну інформацію учням. Учні мали нагоду не тільки отримати інформацію, а й зіграти роль та взяти активну участь в освітньому процесі, виявляючи свої здібності в нетрадиційній формі.

«Духовні скарби рідного краю». Семінар (Протокол МК  суспільно-гуманітарної підготовки №4 від 16.10.2019 р.)

              Основна мета цього заходу ознайомити учнів  з визначними місцями рідного краю;  формування національної самосвідомості  і людської гідності до рідної землі, свого народу; залучити учнів до духовної спадщини свого народу; зацікавити їх вивченням і дослідженням  історії рідного села або міста, його традицій, звичаїв. Відчуття реальності – віртуальної подорожі  рідним краєм передали цікаві доповіді учнів,  презентація «Духовні скарби рідного краю», фільм – «Закарпаття.

Західні ворота України».

«Об’єднана Європа. Проблеми і здобутки Німеччини після возз’єднання». Інформаційна година. (11.11. 2019 р.)

       Дана методична розробка висвітлює проблеми і здобутки Німеччини після возз’єднання», приурочену 30-ій річниці падіння Берлінського муру, яке відзначають 9 листопада у Німеччині.

Здобувачі освіти завдяки проведеному заходу отримали нагоду проаналізувати внутрішню та зовнішню політику провідних країн Західної Європи у 2-ій пол. ХХ ст. – на поч. ХХІ ст., охарактеризували сутність «німецького економічного дива», проаналізували передумови та наслідки об’єднання Німеччини, інтеграційні процеси в Європі; подали оцінку ролі окремих особистостей в історії на прикладі К.Аденауер, Г.Коль, М.Теччер.

 «День Гідності та Свободи». Виховна година. (21.11.2019р.)

Виховний захід, спрямований пригадати події Помаранчевої революції та Революції Гідності, розвивати почуття національної самосвідомості та громадянської активності; формувати почуття єдності та цілісності України, усвідомлювати себе українцем, готовність служити Батьківщині та стати на захист державних інтересів країни. Наприкінці, учні написали – «Лист Гідності», коротенькі листи собі у майбутнє (Чого я хочу? Що я маю робити, аби почувати себе гідним цього? Як можна комусь допомогти підтримати почуття власної гідності? Плани на майбутнє), які викладач помістила в «Капсулу часу». Здобувачі освіти відкриють капсулу через рік і порівняють чи здійснилися їхні плани щодо формування гідної людини.

«Голодомор – геноцид українського народу» . Конференцію з елементами інтерв’ю (22.11.2019)

Питання про визнання Голодомору актом геноциду є для України дуже гострим. Дорога у майбутнє пролягає через минуле. Треба осмислити власне минуле, зрозуміти його, бо історія повторюється. Даний захід був проведений з метою донесення до сердець молоді одну із найтрагічніших сторінок історії України - голодомор 1932 – 1933 років, вшанування пам’яті його жертв; формування в учнів національної самосвідомості, ціннісної орієнтації; усвідомлення трагізму голодомору 1932–1933 років в Україні; ознайомлення учнів з творами українських письменників, в яких висвітлена ця тема; виховання в учнів рис патріотизму на основі особистісного усвідомлення досвіду історії.

«Новорічна феєрія», Новорічне свято. (27.12.2019 р.)

     Зимові свята люблять і діти, і дорослі. Усі ми чекаємо від них подарунків, веселого настрою, а головне – чудес. Новорічні свята – чарівні. Саме з цього часу ми всі знову починаємо вірити в казку, сподіваємося на щасливі зміни і, затамувавши подих, загадуємо бажання.Проведене новорічне свято подарувало всім учасникам та глядачам море позитиву та гарний передноворічний настрій. Веселих всім свят!

 «Соборність – держави у єдності нації» . Година історичної правди. (22.01.2020 р.)

Захід проведений для здобувачів освіти ДПТНЗ «Білківський професійний аграрний ліцей» та учнів ЗЗСО №1 м. Іршава з метою ознайомити учнів з частиною історії розбудови незалежної України; розкрити тяжкий шлях боротьби переповнений перемогами і поразками багатьох українців за свободу; виховувати національну свідомість учнів та людську гідність за відродження паростків духовності батьківщини; формувати риси громадянина Української держави; поглибити знання про історичний факт злуки українського народу, його значення; пробудити інтерес до поглибленого вивчення історії та культурних надбань українського народу; виховання глибокої поваги та любові до Батьківщини.

Тематична екскурсія «У пошуках державності» до Іршавського районного історико- краєзнавчого музею. (22. 01. 2020р. )

Мета екскурсії здобуття учнями знань з історії та теорії музейної справи, розвивати в учнів інтерес до історії рідного краю, формування в учнів ціннісного ставлення до культурно-історичної спадщини, формувати образ музею, як зберігача предметів культурно-історичного значення.

«Not holocaust». Круглий стіл. (27.01.2020 р.)

Захід проведений з метою поглиблення знань з історії України та світу про трагедію людських доль та цілих націй. Викладач акцентувала увагу на історичних фактах, які увійшли в історію, як трагедія ХХ століття та передала всю глибину трагізму приречених на смерть людей. Здобувачі освіти переглянули відеоролик, де коротко розповідається про Голокост, з повідомлень одногрупників учні дізналися, що означає це вбивче слово, вшанували пам’ять невинно убієнних, переглянули презентацію «Голокост», ознайомилися з публікаціями періодичної преси даної тематики.

«Майдан, що змінив історію і нас!». Виховна година. (21.02. 2020 р.)

     Головною метою заходу було ознайомити здобувачів освіти із історичним та суспільним значенням Революції гідності, короткими життєписами деяких героїв Небесної Сотні, розкрити суть подвигу Небесної Сотні, ушанувати героїзм українських захисників тих, які полягли, і тих, які сьогодні зі зброєю в руках захищають суверенітет України. Переглядаючи презентації, здобувачі освіти дізнались чому загиблих назвали Небесною Сотнею. З проведеного заняття учні також дізнались про найстрашнішу та найтрагічнішу ніч з 18 на 19 лютого – ніч Апокаліпсису, як назвали її пізніше, після якої наступив „чорний четвер” – 20 лютого. Саме в ці дні на очах у всього світу влада розстрілювала свій народ. Під час кровавих сутичок та від куль снайперів на Майдані загинуло понад сотні людей…

Під час виховної години здобувачі освіти переглянули відео „Реквієм за Небесною Сотнею” та хвилиною мовчання вшанували всіх, хто поклав життя за долю, за волю, за незалежність і свободу нашої з вами єдиної України!

Публікація у ЗМІ: 

 

Участь у творчих групах, конкурсах, оглядах:

 

  • виступ на вебінарі викладачів суспільних дисциплін ЗП(ПТ)О на тему: „ Сучасні та традиційні технології викладання на уроках історії, як комплекс засобів сприйняття інформації здобувачів освіти  ” (2019 р.)