Головна » Статті » Новини ліцею

Обговорення результатів діагностики відносин у сім’ї, виховного потенціалу сімей

          

          Обговорення результатів діагностики відносин у сім’ї, виховного потенціалу сімей
У сім’ї тісно сплетені подружні, батьківські та дитячі взаємини. Діти гостро реагують на всі зміни в сім’ї. Вони особливо прискіпливі до оцінки дорослого, його позицій стосовно себе, до станів матері й батька, зміни стереотипів повсякденного життя…
Найгостріше діти переживають порушення контакту з батьками в результаті розлучення, відсутності одного або обох батьків, внутрішньосімейного конфлікту, відсутності батьківського тепла, відмови від дитини.
Існуючі методики діагностики батьківсько-дитячих відносин поділяють на дві групи: одні досліджують міжособистісні відносини в системі «батьки –дитина» очима батьків, інші – очима дитини.
Методика дослідження міжособистісних відносин у системі «батьки – дитина» очима батьків дозволяють виявити такі особливості сімейного виховання:
- батьківські установки та реакції;
- відношення батьків до дитини і життя в сім’ї;
- порушення виховного процесу в сім’ї;
- причини відхилень у сімейному вихованні;
- рівень батьківської компетентності.
Ці аспекти взаємин батьків і дітей досліджуються за допомогою соціальних методик:
- тест «Батьківсько-дитячі відносини» (PARI);
- тест-опитувальник аналізу сімейного виховання і профілактики порушень виховання, призначений для вивчення порушень у житті сім’ї та причин відхилень у сімейному вихованні;
- тест-опитувальник батьківського ставлення являє собою психодіагностичний інструмент, орієнтований на виявлення батьківського відношення в осіб, що звертаються за психологічною допомогою з питань виховання дітей і спілкування з ними;
- опитувальник для дослідження емоційного боку дитячо батьківської взаємодії.
Серед методик дослідження міжособистісних відносин у системі «батьки – дитина» очима дитини найбільш популярні:
- графічний тест «Малюнок сім’ї», який широко використовується в численних дослідженнях міжособистісних відносин і практичних розробок завдяки простоті процедури проведення і точності показників, одержуваних у результаті роботи.
- проективна методика Рене Жиля, яка досліджує міжособистісні відносини дитини і її сприйняття внутрішньосімейних відносин;
- методика А.Г. Лідерса та І.В. Анісімової «Діагностика емоційних відносин у сім’ї», яка розроблена для двох вікових груп: для дошкільників і молодших школярів, для підліткового та юнацького віку.
Провівши опитування за різними методиками виявлено, що є сім’ї в яких існує проблема виховання . Та більшість сімей з хорошим рівнем виховання. За шкалою чотирьох рівнів: низький, задовільний, високий, дуже високий. Наші учні знаходяться на:
- низький - 0%;
- задовільний – 10%;
- високий – 97%;
- дуже високий – 63%.
Виходячи з цього можна впевнено говорити, що це заслуга не лише батьків але і всього педагогічного колективу

Категорія: Новини ліцею | Додав: dptnz (12.02.2010)
Переглядів: 3680 | Рейтинг: 3.2/5