Головна » Статті » Позаурочна робота

Палити - здоровю шкодити!
Палити – здоров’ю шкодити!
Цілі: · дати чітке уявлення про те, що паління згубно впливає на здоров'я людини, призводить до пору­шень її психіки, зниження працездатності;
· виховувати негативне ставлення до нікотину;
· сприяти тому, щоб діти усвідомили, що тютюнокуріння - це загроза для здоров'я людини, здоров'я нації. Обладнання: виставка здоров’я в твоїх руках діапозитиви з даної тематики, фотокартки природжених каліцтв, програвач;
 (плакати з висловлюваннями про згубність паління: «Палити — здоров'ю шкодити» (народна мудрість);
«Щоб кинути палити, не по­чинай!» (народна мудрість);
«Цигарка - це бікфордів шнур, на одному кінці якого вогник, а на іншому - дурень» (Бернард Шоу),
 Ведучий. Тютюнова хмара накрила Україну. Наша держава вважається однією з найбільш «прокурених» у світі. Турбує не лише збільшення кількості курців. Зараз різко змінилося психологічне та соціальне тло, на якому формується ставлення до паління. Зараз усе намагаються перефарбувати в рожевий колір. З рек­ламних щитів, екранів телевізорів, сторінок газет і журналів людей намагаються запевнити в тому, що цигарка в зубах - незамінний атрибут успішної люди­ни, символ сили, обов'язкова запорука дружнього ставлення. Саме молодь більш за все й піддається впливові подібної реклами. Тому зрозуміло, чому тютюнова індустрія витрачає на рекламу близько $2 млрд. щорічно. Ситуація з палінням в Україні склалася настільки критична, що багато хто серйозно задумався над тим, що буде з нами надалі. У жовтні 2002 року людство відзначило сумний ювілей - 510 років свого прилучення до паління.
Паління - це справжня наркоманія, тим більш не­безпечна тому, що багато хто не сприймає її всерйоз. Паління та школяр - несумісні. Шкільні роки - це роки фізичного та розумового зростання. Організм потребує багато сил, щоб справитися з усіма наван­таженнями, а нікотинова залежність - це потужне гальмо в цій справі. Сьогодні ви в цьому переко­наєтесь, відвідавши суд над Нікотиновою Цигаркою Тютюнівною. Отже, ми починаємо ׃
Секретар. Встати! Суд іде! (Входить суддя.)
Суддя. Прошу сідати. Ввести обвинувачувану! Слухається справа зі звинувачення Нікотинової Ци­гарки Тютюнівни. Громадянка Нікотинова звинува­чується у великій соціальній шкоді - погіршенні екологічного стану та згубному впливові на здоров'я людей.
 
 
 Гр. Нікотинова. У чому, власне, справа, чого мене сюди викликали? Що за утиснення особистості? Та мене ж усі так люблять! Та без мене деякі люди й прожити не можуть! Одним я допомагаю при головному та зубному болі, іншим – думати та робити найважливіші відкриття! Третім я знімаю сильні стреси та заспокоюю їх. Говорять, що я пошкоджую голос! Ха! Алла Пугачова й та курить! А як вона співає! Заслухаєшся! І закуриш! І ви ще можете ме­не в чомусь звинувачувати! Та навіть серед медиків дуже багато курців! Але ж вони стверджують, що паління шкідливе! Навіть Міністерство охорони здо­ров'я попереджає... Та це ж я, і тільки я їм нерви заспокоюю! Кажуть, що краплина нікотину вбиває коня! Та покажіть мені того коня, який палить! То­го коня, який би здох від цієї кількості нікотину! Суддя. Слово надається свідку - громадянці Історії. Чи знаєте ви про відповідальність за дачу неправдивих свідчень?
Гр. Історія. Так, знаю! Суддя (тримає в руках підручник з анатомії). Кляніться на цій книзі, що говоритимете правду, лише правду й нічого, крім правди.
 Гр. Історія. Клянуся! Паління тютюну з'явилося у сиву давнину. Під час розкопок м. Парнака на Кіпрі археологи знайш­ли люльку для паління, вік якої - 3000 років! Про паління тютюну згадується також у давніх китайських джерелах, в яких знайдено зображення трубок для паління. У V ст. до н. є. грецький вчений Геродот - батько історії - писав, що скіфи та жителі Африки вдиха­ли дим палаючих трав. Палили також індіанці в Америці. Вони викорис­товували для паління листя дикоростучого тютюну.
   З цього листя індіанці спочатку скручували сигари, обгортаючи їх листям кукурудзи, а згодом стали ко­ристуватися люльками для паління. Поширення тютюну в Європі пов'язане з ім'ям Христофора Колумба. У жовтні 1492 року видатний мореплавець відкрив не лише Америку, але й тю­тюн. Супутники Колумба звернули увагу на те, що тубільці туго скручують сухе листя якоїсь рослини, підпалюють його та вдихають дим, який при цьому утворюється. Такі скрутки листя тубільці називали «табако» або «сигаро» та від щирого серця пропону­вали їх гостям на знак поваги. Спочатку паління лише дивувало першовідкри­вачів, але згодом матроси самі навчилися палити. Матроси, солдати, колоністи, торговці, які відвіду­вали Америку, стали першими курцями тютюну.
   В Іспанії з'явилися перші в Європі плантації тютюну. За допомогою паління намагалися лікувати зуб­ний та головний біль, деякі шкірні захворювання. Вважалося, що тютюн стимулює, збуджує, покращує самопочуття та настрій. Однак захоплення «ліку­вальними» властивостями тютюну швидко минулося у зв'язку з частими випадками отруєння ним. Поча­лися переслідування курців - їх звинувачували у зв'язках із дияволом. Французький король Людовік XIII у 1680 р. видав указ, згідно з яким продавати тютюн дозволялося лише аптекарям. В Англії наприкінці XIV ст. за паління карали на смерть. Голови курців з люлькою в роті виставляли на площах. На території нашої країни тютюн почали висівати в 1616 р., хоча царська влада та духовенство забороня­ли це. Цар Михайло Романов у 1633 р. видав спеціаль­ний указ, згідно з яким заборонялося паління, а кур­цям відрізали ніс та висилали їх до Сибіру. Заборону на паління анулював цар Петро І, який перебуваючи в Голландії, сам звик палити люльку Це була данина моді. Петро І дозволяв англійським курцям увозити тютюн до Росії. При Катерині II тютюн широко культивувався на півдні нашої країни. У 1763 р. було видано Найвищий Маніфест «Про вирощування як у Малоросії так і у великоруських місцях насаджень різних сортів тютюну». Паління швидко поширювалося серед різних про­шарків населення. Стало модним нюхати тютюн, це вважалося хорошим тоном. З'явилися коштовні та­бакерки, якими часто нагороджували чиновників і фаворитів. Чудову колекцію таких табакерок можна побачити в Ермітажі. Незаможні люди палили са­мокрутки - «козячі ніжки». У другій половині XIX ст. з'явилися цигарки та сигарети. Почали будувати фабрики. Виникла нова галузь промисловості - тютюнова. У 1913 р. було випущено 259 млрд. штук цигарок. На сьогодні у нас палить близько 20 млн. осіб. Ли­ше в Києві за рік продається близько 10 млрд. сига­рет. А міст і сіл у нас багато.
 
 
Суддя. Слід відзначити, що людство поставилося до тютюну, сигарет дуже довірливо та легковажно. Палять чоловіки, палити почали жінки, молодь, діти. Тож які наслідки цього? Слово надається свідкам. Легені, чи знаєте ви про відповідальність за дачу неправдивих свідчень?
Гр. Легені (разом). Так, знаємо.
Суддя. Кляніться на цій книзі, що будете говорити правду, лише правду й нічого, крім правди.
Гр. Легені. Клянемося! Раніше ми були такими легкими, легкими! А тепер у нас стільки важких металів! Раніше ми були такими рожевими, такими роже­вими! А тепер подивіться; ми - мишасто-сірі! Раніше ми були такими чистенькими, такими чистенькими! А тепер у нас стільки вугілля та смоли, що виста­чить для всієї коксохімічної промисловості!
Суддя. Хвороби серцево-судинної системи є однією з найпоширеніших причин смертності населення, особливо в екологічно розвинутих країнах. Причини захворювань різні. Одна з них - сигарета! Слово надається свідку - громадянину Серцю, Чи знаєте ви про відповідальність за дачу неправ­дивих свідчень?
 Гр. Серце. Так, знаю.
Суддя. Кляніться на цій книзі, що будете говорити правду, лише правду й нічого, крім правди. Гр. Серце. Клянуся! Так, права була Цигарка Тютюнівна. І збуджує во­на, й активізує мою діяльність. Але, на жаль... Ко­роткочасна її дія, а потім... Господи! І навіщо я по­чало курити? У мене ж тепер ніякої активності, ніякої ініціативи! Дістався мені лише підвищений вміст оксиду вуг­лецю та холестерину в крові й атеросклероз! Та до того ж ще й інфаркт стоїть за спиною! Дихати мені зовсім стало нічим! Ой, нещасне я, нещасне! І що мені тепер робити?
Суддя. Слово надається свідку Ботаніку. Чи знаєте ви про відповідальність за дачу неправ­дивих свідчень? Ботанік. Так, знаю. Суддя. Кляніться на цій книзі, що будете говорити правду, лише правду й нічого, крім правди. Гр. Ботанік. Клянуся! Тютюн - це однолітня трав'яниста рослина висо­тою до 150 см із сімейства Пасльонових. Його квіти мають рожевий колір та розміщуються на верхівці стебла. Плід - багатонасінна коробочка, в якій зна­ходяться дрібні насінини. Загалом нараховується близько 760 видів тютюну. Висушене листя тютюну після спеціальної оброб­ки подрібнюють та використовують для паління. До складу листя входить багато речовин, серед яких є звичайні, притаманні будь-якій рослині, та деякі ду­же специфічні. В Україні вирощують тютюн справжній та махорку. Культивація цих видів відбувається по всій території країни. Серед працівників під час вирощування, за­готівлі та переробки рослинної маси при вдиханні за­паху та пилку цих рослин бувають випадки отруєння, Суддя. Слово надається свідку Хіміку-експерту, Чи знаєте ви про відповідальність за дачу неправ­дивих свідчень? Гр. Хімік-експерт. Так, знаю!
Суддя. Кляніться на цій книзі, що будете говорити правду, лише правду й нічого, крім правди.
 Гр. Хімік-експерт. Клянуся! Залежно від сорту, часу збирання та інших фак­торів у тютюні нараховується від 70 до 300 хімічних речовин. З-поміж них лише декілька сильнодіючих та фізіологічно активних: нікотин, анабазин, оксид миш'яку, синильна кислота, оксид вуглецю, чадний газ, вуглекислий газ, аміак, сірководень, ефірні олії, метан, формальдегід і смоли, що містять різні комп­лекси та радіоактивні ізотопи. Нікотин добре розчиняється у воді та органічних розчинниках. При сполученні з повітрям він забарв­люється в коричневий колір. У вищих сортах тютю­ну вміст нікотину складає близько 3%, у нижчих - близько 8%, у махорці його - до 10%, Суддя. Слово надається свідку Біологу. Чи знаєте ви про відповідальність за дачу неправ­дивих свідчень? Гр. Біолог. Так, знаю! Суддя. Кляніться на цій книзі, що буде говорити правду, лише правду й нічого, крім правди. Біолог. Клянуся! Нікотин дуже отруйний. Це відзначили російські лікарі ще в першій половині XIX ст. Так, ще в 1841 р, відомий російський лікар П. А. Загорський в жур­налі «Друг здоров’я» писав про паління та підкрес­лював його велику шкідливість. Але задовго до російських лікарів ще в XVII ст. про отруйність тю­тюну знали англійські злодії. Щоб приголомшити свою жертву, вони підсипали у віскі тютюн. Велика доза нікотину смертельна, але трагедія мо­же статися й через маленьку дозу. Наприклад, трирічна дитина, граючи зі старою люлькою, напи­лася через неї води та померла від отруєння нікоти­ном. Однорічна дитина з'їла сигарету й теж загину­ла від отруєння. Смертельна доза нікотину для лю­дини складає 50-75 мг (1 мг на 1 кг тіла). Отруйність нікотину переконливо доведена чис­ленними дослідами на тваринах. Суддя. Слово надається свідку
- Лікарю-терапевт. Чи знаєте ви про відповідальність за дачу неправдивих свідчень?
Гр. Лікар-терапевт. Так, знаю? Суддя. Кляніться на цій книзі, що будете говори правду, лише правду й нічого, крім правди. Гр. Лікар-терапевт. Клянуся! Зовсім не випадково Всесвітня організація охорони здоров'я (ВОЗ) висунула гасло «Паління або здоров'я - обирайте самі!».
 1. Тютюновий дим уражає перш за все органи дихання, починаючи зі слизової оболонки рота, - глотку, гортань, бронхи та легені. Ми обстежили 700 чоловіків у віці 16-65 років, з яких 68% були курцями і 32% не палили, та встановили, що курці хворіють на бронхіт утричі частіше. Курці у 20 разів, частіше страждають на злоякісні пухлини органи дихання. Хронічне подразнення голосових зв'язок відбивається на тембрі голосу. Курців мучить ка­шель з виділенням темної мокроти.
2. Відомо, що хвороби серцево-судинної системи - одна з основних причин захворюваності та смерт­ності. Встановлено, що одним із факторів, які прово­кують ці захворювання, є паління тютюну. Паління створює зайві навантаження на серце. Від паління тютюну звужуються кровоносні судини, зокрема ті, що живлять кору головного мозку та шкіру голови. Звідси - раннє випадіння волосся, зморшки, хвороб­ливий колір обличчя. Курці часто страждають на підвищений кров'яний тиск (гіпертонію). Паління призводить до інфаркту міокарду. Паління сприяє розвиткові атеросклерозу. Судини стають лам­кими, крихкими, що є причиною інсультів. Дуже грізним захворюванням є облітеруючий ендартерит, що виникає внаслідок недостатнього кровообігу.
3. Паління негативно впливає на систему травлен­ня. (Порушується ферментативна функція шлунка,з'являється печія, болі в області шлунка та ін.). От­рути тютюнового диму порушують нормальний обмін речовин, в результаті чого людина відчуває уявне відчуття ситості. Погано засвоюються вітаміни А, В, В1, а особливо вітамін С. Паління призводить до гаст­риту та виразки шлунка. З часом функціональні можливості шлунка зменшуються, виникає рак. Тю­тюн руйнує печінку, сприяє розвитку цирозу.
4. Під дією нікотину мозкові процеси на недовгий час посилюються, але згодом надовго гальмуються. Паління послаблює пам'ять та увагу, а також зни­жує інтелектуальний рівень. Якщо людина витрачає на якусь роботу 8 годин, то після викуреної пачки сигарет їй потрібно на 2 години більше. У курців спостерігається підвищена дратівливість, швидка втомлюваність, послаблення працездатності, стреси, безсоння.
5. Людина сприймає все різноманіття світу завдя­ки органам чуттів. Очі курця багато й часто сльозяться, червоніють, краї повік опухають, з'являєть­ся швидка втомлюваність під час читання. Нікотин підвищує внутрішньо очний тиск. Шкідливе паління й для органів слуху. У курців гострота слуху зниже­на. Відбувається потовщення барабанної перетинки, рухомість слухових кісточок зменшується. Дія тю­тюнового диму та нікотину на смакові сосочки язи­ка знижує гостроту смакових відчуттів. Курці нерідко погано розрізняють смак гіркого, солодкого, солоного та кислого. 6. Нікотин негативно впливає на ендокринні зало­зи, які виробляють гормони, До них належить гіпофіз, щитовидна та надниркові залози. Встановле­но, що паління тютюну впливає на діяльність стате­вих залоз. У чоловіків спостерігається безсилля, у жінок - безпліддя.
 
 
Суддя. А який жах, коли палять дівчата! Адже це підриває не лише їхнє здоров'я, але й здоров'я май­бутніх дітей! Слово надається свідку Лікарю-педіатру. Чи знаєте ви про відповідальність за дачу неправ­дивих свідчень? Гр. Лікар-педіатр. Так, знаю! Суддя. Кляніться на цій книзі, що будете говори­ти правду, лише правду й нічого, крім правди, Гр. Лікар-педіатр. Клянуся! Сьогодні кількість курців збільшується за раху­нок жінок. Паління до вагітності негативно впливає на майбутню вагітність. У майбутніх матерів-курців плацента гірше живиться кров'ю, що призводить до ускладнень під час пологів. У матерів, що палять, під час вагітності маточні кровотечі виникають на 25-50% частіше, ніж у тих, хто не палить. Під час паління кожної хвилини до плоду проникає 18% нікотину, а виводиться лише 10%. Таким чином відбувається накопичення нікотину в крові плоду. Встановлено, що вага дітей, народжених від ма­терів, що палять, на 150-240 г менша за норму. Це зумовлено погіршенням живлення плоду поживни­ми речовинами внаслідок звуження судин нікоти­ном, а також токсикації крові вагітної та плода. Шкіра жінки, яка палить, втрачає еластичність, у неї з'являються зморшки, колір обличчя стає сірим. Про наслідки жіночого паління професор Р. Найберт сказав: «Жінки будуть помирати передчасно, вони про­живуть своє життя раніше, ніж вони встигнуть переда­ти наступному поколінню свій досвід любові та життя». Молода дівчина, яка починає палити з 16 років, у 46 років досягає віку, небезпечного відносно раку, а у 50 років уже помирає від нього». Суддя. Факти, що свідчать про шкідливість паління, можна зустріти й у різних літературних джерелах. Слово надається свідку - Вчителеві зарубіжної літератури. Чи знаєте ви про відповідальність за дачу неправдивих свідчень? Гр. Вчитель зарубіжної літератури. Так, знаю! Суддя. Кляніться на цій книзі, що будете говорити правду, лише правду й нічого, крім правди.
Гр. Вчитель зарубіжної літератури. Клянуся!
1. Споживання тютюну жінками завжди вважа­лося поганого ознакою та засуджувалося. Так, у О. С. Пушкіна є звернення до красуні, яка нюхала
тютюн: Ти любишь обонять не утренний цветок, А вредную траву зеленую, Искусством превращенную В пушистий порошок! А що написав би поет стосовно дам, які палять, - невідомо, оскільки за його часів жінки не палили, а лише нюхали тютюн. Паління серед російських жінок розпочалося в середині - кінці XIX століття.
2. Яскраво описав свої тяжкі відчуття Л. М. Толстой, коли вперше затягнувся тютюновим димом. У повісті «Юність» читаємо: «Запах табака бьіл очень приятен, но во рту бьіло горько, и дьіхание захватьівало. Однако, скрепив сердце, я довольно долго втягивал в себя дьім, пробовал пускать кольца и затягиваться. Скоро вся комната наполнилась голубоватьіми облаками дьіма, трубка начала хрипеть, горячий табак подпрьігивать, во рту я почувствовал горечь а в то­лове маленькое кружение. Я хотел уже перестать и только посмотреться в зеркало, как, к удивлению моєму, зашатался на ногах; комната пошла кругом, и, взглянув в зеркало, к которому с трудом подошел, я увидел, что моє лицо бьіло бледно, как полотно. Едва успел упасть на диван, как почувствовал такую тошноту и такую слабость, что мне показалось, что я умираю. Я серьезно испугался — хотел уже звать людей на помощь и посилать за доктором. Однако, страх атот продолжался недолго. Я скоро понял, в чем дело, и со страшной головной болью, расслабленньїй,.. долго лежал на диване...». Описані Л. М. Толстим ознаки легкого отруєння нікотином рідко проходять безслідно для здоров'я, у по­дальшому вони ще не раз нагадують курцеві про себе, Є люди, котрі незважаючи на поради та переко­нання лікарів продовжують палити. Вони швидше за інших і за зовнішнім виглядом, і за станом здоров'я стають старими. Недаремно народна приказка проголошує: «Тю­тюн і камінь сушить». Про те, що люди нерідко переоцінюють свої сили та можливості й не вірять, що паління шкідливе, ду­же добре сказав поет Борис Філіппов: Не люди, а вулкани – Всегда димок над нижи. Считали ееликани Себя почти стальними. Вечное движение Дима вокруг темени И без осложнения... До пори, до времени. Впрочем, время-лижник Мчится по трамплину. Пожалел я ближчих, Увидал картину: Согнулись ееликани, Где пил их, где задор? Потухшие вулкани Глоталот валидол.
 Суддя. Пасивним палінням називають стан, коли ті, хто не палить, вимушені дихати тютюновим димом від курців. Слово надається свідку Екологу. Чи знаєте ви про відповідальність за дачу неправдивих свідчень?
 Гр. Еколог. Так, знаю!
Суддя. Кляніться на цій книзі, що будете говорі правду, лише правду й нічого, крім правди. Гр. Еколог. Клянуся! Курець завдає шкоди не лише своєму здоров' ю але й здоров'ю оточуючих його людей. З цим : постійно стикаємося в квартирах та службових приміщеннях, на вулиці та в поїздах. Трапляється відкриваються у платформи двері електропотягу, звідти, як із димаря, йде дим. Пасажири, що входячи виходять, пробираються крізь димову завісу, кому з вас не доводилося дихати цигарковим димом в автобусі - це палять водії! Часто можна бачити, як молодий батько везе коляску або навіть несе дитину на руках, а в зубах у нього - цигарка. Звісно, в цьому випадку дитина «накурюється» разом з батько? який бездумно отруює організм малюка. Насиченість повітря шкідливими речовинами, ш вивільнюються при згорянні тютюну, знижує продуктивність праці, негативно впливає на здоров'я людей. У тих людей, які не палять, через обкурювання їх курцями можуть виникати напади астми, в них розвивається алергія, загострюється перебіг хвороб серця. Підраховано, що населення земної кулі щорічно викурює 12 більйонів цигарок та сигарет. Дійсно астрономічні цифри. Під час викурювання сигарет і цигарок залишаються гільзи та фільтри, а також части­на тютюну, який не докурюється. У недопалках, які кидають, де трапиться, міститься близько 2 250 000 т синильної кислоти, 384 000 аміаку, 108 000 нікоти­ну, 600 000 т дьогтю. Суддя.
 Слово надається свідку – Бібліотекарю ліцею. Чи знаєте ви про відповідальність за дачу неправ­дивих свідчень? Гр. Бібліотекар. Так, знаю! Суддя. Кляніться на цій книзі, що будете говори­ти правду, лише правду й нічого, крім правди.
 Гр. Бібліотекар. Клянуся! Чумою ХХ-ХХІ століть стали навивати паління багато хто із лікарів-свідків. Усе голосніше звучать застереження вчених про загрозу, що несе паління тютюну. Боротьба з палінням - важливе соціальне завдання. Жодна зі згубних звичок не забирає стіль­ки здоров'я, як паління. Палять не лише чоловіки. Зараз від них намагаються в цьому не відстати й жінки, за дорослими тягнуться діти. Діти! Наша бібліотека містить велику кількість літератури про шкідливість паління. Розширюйте свій кругозір, не будьте пасивними при вирішенні актуальних проблем суспільства, зробіть переоцінку свого ставлення до тютюну, задумайтесь про те, що на наше суспільство чекає завтра. І може, хтось із вас зможе з легким серцем висловитися так само, як В. Маяковський: Я дишу сегодня, как слон, Походка у меня легка. И ночь пролетала, как дивний сон, Без кашля и без плевка. Я стал сообразительним, весельчаком. Да я же - душа общества, Я посвежел, заблєстели глаза, Энергия так и кипит. Граждане, вас интересует рецепт? Открить или не открить? Сообщаю: Отньте - я навсегда бросил курить!
Суддя. Останнє слово має звинувачувана.
Гр. Нікотинова. Так, накинулися на нещасну жінку! Ніхто мене не захистить! Адвокат і той до ос­танньої хвилини життя зі мною не розставався, і треба ж - помер у такий непідходящий час! Секретар. Встати! Суд іде для складання вироку. (Встають, суд іде).
Суддя. Вирок! Суд визнав сигарету винною в зав­даванні шкоди людині та оточуючому середовищу. Рекомендувати: не палити цигарки, а піклуватися Заключне слово ведучого. Відвідавши наше судо­ве засідання, ви дізналися про шкідливий вплив тю­тюну на організм людини. Будь ласка, дуже добре все обміркуйте. Подумайте про те, що на вас чекає попереду. Згадайте образи старих курців, яких ви знаєте. Один із них з жовтим, сухим, зморшкуватим обличчям. Другий - ледве ходить і часто зупиняєть­ся через біль у ногах. Третій часто жаліється на болі в області серця. Четвертого швидка допомога відвез­ла до лікарні з виразковими кровотечами. Недарма народна мудрість мовить: «Палити - здо­ров'ю шкодити», «Щоб не палити - не починайте». Бернард Шоу слушно колись сказав: «Сигарета - це бікфордів шнур, на одному кінці якого вогник, а на іншому - дурень». Якщо ви все зважили, все зрозуміли, то зробіть ще одне зусилля і ніколи не торкайтеся цигарок. Пам'ятайте: здоров'я, справжня радість життя і щастя несумісні з тютюном!
Категорія: Позаурочна робота | Додав: dptnz (16.02.2010)
Переглядів: 3274 | Рейтинг: 5.0/1